APNOMS 2011 Organizing Committee

 

General Co-Chairs

Yuan-Kuang Tu (CHT-TL, Taiwan)
James Hong (Pohang Univ. of Science and Tech, Korea)

Honorary General Co-Chairs

Shyue-Ching Lu (CHT, Taiwan)
Si-Chen Lee (National Taiwan Univ., Taiwan)

Vice Co-Chairs

Shian-Shyong Tseng (Asia Univ., Taiwan)
Choong-Seon Hong (Kyung Hee Univ., Korea)
Yoshiaki Kiriha (NEC, Japan)

TPC Co-Chairs

Han-Chieh Chao (National Ilan Univ., Taiwan)
Wang-Cheol Song (Jeju National Univ., Korea)
Marat Zhanikeev (Tokyo University of Science, Japan)

Poster Co-Chairs

Li-Der Chou (National Central Univ., Taiwan)
Seungjoon Seok (Kyungnam Univ., Korea)
Kiyohito Yoshihara (KDDI Labs., Japan)

Innovation Session Co-Chairs

Phone Lin (National Taiwan Univ., Taiwan)
Ki-Hyung Kim (Ajou Univ., Korea)
Shigeo Urushidani (NII, Japan)

Special Session Co-Chairs

Ren-Hung Hwang (National Chung Cheng Univ., Taiwan)
Won-kyu Hong (KT., Korea)
Tsunemasa Hayashi (Cloud Scope, Japan)

Tutorial Co-Chairs

Yen-Wen Chen (National Central Univ., Taiwan)
Hong-Taek Ju (Keimyung Univ., Korea)
Kazuhiko Kinoshita (Osaka Univ., Japan)

DEP Co-Chairs

Fei-Pei Lai (National Taiwan Univ., Taiwan)
Jae-Oh Lee (Univ. of Technology and Education, Korea)
Makoto Takano (NTT, Japan)

Exhibition & Patron Co-Chairs

Kuan-Hsiung Liang (CHT-TL, Taiwan)
Chang-Yeong Chen (CIEE, Taiwan)
Jae-Hyoung Yoo (KT, Korea)
Seiji Okumura (CTC, Japan)

Publicity Co-Chairs

Chang-Yeong Chen (CIEE, Taiwan)
Taesang Choi (ETRI, Korea)
Yuji Nomura (Fujitsu Labs., Japan)

Finance Co-Chairs

Cheng-Kuan Lee (CHT-TL, Taiwan)
Yoonhee Kim (Sookmyung Women’s Univ., Korea)
Hideki Okita (Hitachi America, LTD, USA)

Publication Co-Chairs

Chi-Shih Chao (Feng Chia Univ., Taiwan)
Jeu-Yih Jeng (CHT-TL, Taiwan)

Local Arrangement Co-Chairs

Kuang-Yao Chang (CHT-TL, Taiwan)
Rong-Hauh Ju (CHT-TL, Taiwan)

Secretaries

Jung-Kuei Chen (CHT-TL, Taiwan)
Young-Woo Lee (KT, Korea)
Toshio Tonouchi (NEC, Japan)

Steering Committee

Nobuo Fujii (NTT-AT, Japan)
Hiroshi Uno (NTT-AT, Japan)
James Hong (Pohang Univ. of Science and Tech, Korea)
Kyung-Hyu Lee (ETRI, Korea)
Yoshiaki Tanaka (Waseda Univ., Japan)
Young-Tak Kim (Yeungnam Univ., Korea)

Advisory Board
Doug Zuckerman (Telcordia, USA)
Makoto Yoshida (Univ. of Tokyo, Japan)
Masayoshi Ejiri (Japan)
Seong-Beom Kim (KNS, Korea)
International Liaison

USA: Deep Medhi (Univ. of Missouri-Kansas City, USA)
Canada: Raouf Boutaba (Univ. of Waterloo, Canada)
Latin America: Carlos Westphall (SCFU, Brazil)
Europe: Marcus Brunner (NEC Europe, Germany)
China: John Jiahai Yang (Tsinghua Univ., China)
Hong Kong: Rocky K. C. Chang (Hong Kong Polytechnic Univ., China)
Australia: Rajan Shankaran (Macquarie Univ., Australia)
Thailand: Teerapat Sanguankotchakorn (AIT, Thailand)
Malaysia: Borhanuddin Hohd Ali (Univ. Putra, Malaysia)